İhmal Etme: Göz Çevresi Bakımı #evdekal

Göz çevresi bakımınız için bu hap bilgilere göz atın.

Olduğumuzdan daha genç ve sağlıklı görünmek hepimizin hayali. Gözlerimizse bu hayalin en kestirme yollarından biri. Aynı zamanda yüzümüzde de en dikkat çeken bölgemiz… Durum bu kadar ciddiyken göz bakımını es geçmek ne kadar doğru? 

Göz Çevresi Bakımının Önemi

Göz çevresi, yüzün veya vücudun diğer bölgelerine oranla en hassas kısımlarından. Burada bulunan deri çok ince olduğu için çok kolay kuruyabiliyor, kırışabiliyor ve morarabiliyor. Bu sebeple
genç, sağlıklı ve dirençli bir izlenim yaratabilmek için göz çevresi ve göz altı bakımını ihmal etmemek gerekiyor. 

Göz Altı Morlukları ile Baş Etmek

Göz altı morlukları neden oluşuyor? Göz altı morlukları uykusuzluk ve yorgunluk sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi genetik yapıya bağlı olarak genç yaşlarda da oluşabiliyor. Ciltteki melanin oranının yoğunlaşması, göz altı çukurları  ve şişkin göz altları morlukların oluşmasına neden olabiliyor. Kolajenin zamanla azalması yani yaşlanma da morarmaların sebeplerinden biri. 
“Gelelim göz altı morlukları nasıl geçer?” sorusunu cevaplamaya. İşe sağlıklı beslenme ve düzenli bir uyku düzeni oluşturmayla başlamak şart. Bir uzmana danışarak vitamin takviyesi de alabilirsiniz. Günde en az iki buçuk litre su içmeyi de unutmayın!

Göz Altı Kırışıklıklarına Dikkat

Göz altı kırışıklıklarının oluşmasında birden çok sebep var. Bunların ilki de, mimikler. Gündelik hayatımızda farkında olmadan yaptığımız mimikler kırışıklıklara neden olabiliyor. Yine yaşlanmayla beraber göz altında bulunan ince çizgilerimiz kırışıklıklara dönüşüyor. Mimiklerin kırışıklığa dönüşmesini geciktirmek için göz çevresini sürekli nemli tutmak önemli. Unutmayın, kuru cilt kabuk kırışır.

Göz Altı Torbaları Kabusunuz Olmasın

Göz altı torbaları da morluklar ve kırışıklıklar gibi birçok faktöre dayanıyor. Uykusuzluk, yaşlanma, stres, yetersiz su tüketimi, güneş ışınları, ödem ve genetik faktörler. Tedavisi evde yapacağınız basit yöntemler olabileceği gibi tıbbi müdahale de gerektirebiliyor.

Göz bakımında püf nokta!

Sağlıklı bir göz çevresi için ihtiyacınıza yönelik bir göz ürünü seçmeniz önemli. Göz ürünlerini nazik bir şekilde uygulamanızsa hayati önem arz ediyor. Bunun için yüzük parmağınızla hafifçe masaj yaparak ürünü yedirebilirsiniz. Bu şekilde göz çevrenizdeki kan dolaşımı da hızlanacaktır. 

Evdeki Mucize

Göz altı şişkinliklerinin soğuk kompres yoluyla indirildiğine daha önce şahit olmuşsunuzdur. Buzdolabında bekletilen kaşıkların arka kısmıyla yapılan bu kompres yöntemini özellikle çok uyuduğunuz bir günün sabahında uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres uygulamasında süreye bağlı kalmanız önemli. 5 dakika kadar masaj yaptıktan sonra işlem tamam.

Kaşıkla soğuk kompres yöntemine bir alternatif de soğuk salatalık. Gözlerinizin üzerine salatalık koyarak bir süre soğumasını bekleyebilirsiniz. 
Diğer taraftan kafein de göz altı şişkinliklerinin inmesine yardımcıdır. Poşet çayla gözlerinizi dinlendirmeyi deneyin. 

Buğday yağı ile hafif masaj yaparak kan akışını hızlandırabilirsiniz.

Yumurta kabuğu maskesi ile sıkı bir görünüm hayal değil. Yumurta kabuğunu iyice ezip yumurta akı ile karıştırıp göz altlarınıza uygulayın ve bekleyin. 15 dakika sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Fark ilk denemede ortaya çıkacaktır. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >