Güneşin Cildinizde Yarattığı Hasarı Onarın

Yaz bitiminde cildiniz kabusunuz olmasın.

Yaz aylarında cilt adeta her an saunaya girmiş gibidir. Gözenekler sıcakta açılır ve bütün hava kirliliğini, yaz aylarında fazla fazla üretilen ‘aşırı’ sebumu sünger gibi içine çeker. Her iki saatte bir uygulamanız gereken güneş kremini de unutmayalım. Cildin alt katmanlarına inebilen kimyasal ya da cildin üst tabasına kalan (beyaz) fiziksel güneş koruyucular gözenekleriniz için birer kabus. Nitekim, zorunluluk da.

Siz her ne kadar suyla daha fazla haşır neşir olup cildinizin ferah ve temiz olduğumu düşünün; yaz sonunda güneş lekeleri ve biriken ölü derilerle dolu bir ciltle karşılaşmanız olası. Yapmanız gerekenleri aşağıda kısaca sıralıyoruz:

Cildinizi ölü derilerden arındırın! İlk etapta, profesyonel bir Hydrafacial uygulamasıyla ölü derilerin kabasını aldırabilir, ardından evde haftada bir ya da iki kez uygulayabileceğiniz peelinglerle sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca, kil ve kömür maskelerini de haftada bir ya da iki defa uygulayarak (özellikle T bölgesi gibi en yağlı bölgelere) cildinize yapışan artıkları çekip çıkarabilirsiniz. 

Cildinizde güneş kaynaklı oluşan ton farklılıklarını C Vitamini, niyasinamid  ya da AHA’lar ile elimine edebilirsiniz. Bu güçlü içerikleri serum formunda ve geceleri temiz cildinize sürmeniz mühim. Güneşle ters etkileşime geçebilirler. 

Yazın cildiniz terden ve maruz kalabileceği klima ve vantilatörlerden nem kaybına uğrar. Bu sebeple yaz sonunda onu bir nem kampına sokun. Günlük nemlendiricinize ek olarak haftada iki ya da 3 defa hyalüronik asitli kağıt maskelerden kullanabilirsiniz.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >