Güneş Koruyucuların Farkları Neler?

Güneş koruyucuların etiketlerini doğru okumanız için bir yol öneriyoruz.

Güneş koruyucuları yoğun bir şekilde kullanmaya başlayacağınız günler geldi. En yakın eczaneden ya da kozmetik marketten alacağınız yeni güneş kreminizin içeriği hakkında size birkaç ipucumuz olacak. Daha doğrusu, etiketlerinde yazan ibarelerin ne anlama geldiğini açıklayacağız. 

Fiziksel Koruyucular

Güneşten koruyan ürünlerin üzerinde göreceğiniz ‘sunblock’, fiziksel koruyucuları ifade ediyor.  Çinko oksit ya da titanyum oksit güneş kremlerinin içinde fiziksel koruyucular olarak görev alıyor. Genellikle ardında beyaz bir tabaka bırakıyorlar. Bu beyaz izi, güneş ışınlarını yansıtan bir film olarak düşünün. Güneş ışınlarını blokluyor ve cilde nüfuz etmelerini önlüyorlar. Sunblock ürünler 'fiziksel ya da mineral filtreler' olarak biliniyor.

Kimyasal Koruyucular

Ardında iz bırakmayan ve cilt tarafından emilen ‘sunscreen’ kimyasal filtrelere sahip güneş koruma ürünlerini ifade ediyor. Bu kimyasal filtrelerden birkaçı olan avobenzone, oxybenzone, octinoxate, homosalate, octocrylene güneş ışınlarını emiyor ve yarattığı kimyasal reaksiyonla ısıya dönüştürüyor. Güneş ışınlarıyla savaşıyorlar.

TARZINIZI BU ÜRÜNLERLE TAMAMLAYIN

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >