Evden Çalışırken Bakım Önerileri #evdekal

Evden çalışırken bakımınızda dikkat etmeniz gerekenleri sıralıyoruz.

Evden çalışan oranının yüksek olduğu bugünlerde sizlere evde uygulamanız gereken bazı bakım önerilerimiz var. 

Gün içinde uyumayın. 

Yorulup ara verdiğiniz zamanlarda biraz kestirmek, kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden. Gün içinde uyumanız, uyku düzeninizi alt üst eder. Kaliteli ve kesintisiz bir uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yarayan melatonin hormonunun 21.00 ile 22.00 saatleri arasında salınımı artmaya başlar. Bu saatler arasında uyumaya özen gösterin. Uyuduğunuz yerin de tamamen sessiz ve karanlık olmasında yarar var. 

Şekere ve hamura mesafe koyun. 

Stresli olmanız doğal. Haliyle, şeker ve hamura yönelmeniz de. Beslenme düzeninizde yapacağınız aksaklıklar ya da abartılı tüketimler sağlığınızla kumar oynamanız demek. Günde üç öğün, sağlıklı gıdalar tüketmeye özen gösterin. Çalışırken çiğ kuruyemiş de yiyebilirsiniz tabii.

Kafein tüketimini abartmayın. 

Evinizin konforunda kahve yapıyor olmanın keyfi başka olsa da, abartmasanız iyi olur. Gün içinde sabah ve öğlen olmak üzere iki fincan kahve kafi. Ayrıca, kafein tüketiminizi 18.00’dan önce kesmeniz gerekiyor, aksi takdirde uykuya dalmanız zorlaşıyor.

Ellerinize gereken özeni gösterin. 

Evde olsanız da ellerinizi sıklıkla yıkadığınızı tahmin ediyoruz. Ancak bu durum, ellerin kurumasına yol açabilir, dikkat. El kreminizi çalışma alanınızda göz hapsinde tutun. Kuruyan elleri nemlendirme yollarına burada değindik. Ayrıca manikür ve pedikür bakımınızı ihmal etmemeniz gerektiğinin ısrarla altını çiziyoruz! 

Sabahları daha dinç olmak (ve görünmek) için soğuk kompress uygulayın.

Home Office çalışırken uyanmakta zorluk mu çekiyorsunuz? Güzelliğiniz adına atacağınız bir hamle, uyanmanıza yardımcı olabilir. Yüzünüzü yıkayın, ardından buzdolabında geceden beklettiğiniz kaşıkların arka kısmıyla göz altlarınıza ve yüzünüze masaj yapın. Yüzünüzde nemlendirici bir yağ sürüp kayganlık da sağlayabilirsiniz. Eğer bir Jade Roller’a sahipseniz ne ala!

Duş sıklığınızı artırmayın. 

Evde muhtemelen, ister istemez gereğinden fazla çalışıyoruz. Konsantrasyonunu artırmak ya da kafa dağıtmak için kendinizi duşa atıyor olmanız olası. Çok sık duş almak cildinizi kurutabilir. Kişisel hijyende abartıya kaçmanın sağlıksız olabileceğini unutmayın.  Duş alma sıklığınızı iki günde bire indirmeniz en mantıklısı. 

Maske yapın!

Kaçımız, ofiste çalışırken maske yapma özgürlüğüne sahip? Muhtemelen hiçbirimiz. Evde kaldığınız süre boyunca, masa başında cildinizin ihtiyaçlarına cevap veren maskelerden yapabilirsiniz. Kağıt maskelerin en pratik alternatifler olduğunu unutmayın. 

Ekranlarınızdan yansıyan mavi ışığı minimalize edin. 

Gün boyu gözlerinizin bilgisayar ve telefon ikilisi arasında gidip geldiği bu dönemde, ekranlardan yansıyan mavi ışık cildinizde tahribat yaratabilir. Ayrıca uyku düzeninizi de alt üst eder. 

Saçlarınızı dinlendirin. 

Saç şekillendirici ürünlere ara verin ve saçlarınızda ısıl işlem uygulamayın. Gerçekten, onları yormaya bu dönemde hiç gerek yok. Eğer ‘bir değişiklik’ isterseniz, kırmızı rujunuz emrinize amade. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >