Evde Doğal Sivilce Maskesi Yapıyoruz

Sivilcelerinize iyi gelecek doğal maskeler hazırlıyoruz.

Yaz aylarında artan sivilcelerinizden mi şikayetçisiniz? Bunun bir numaralı nedeni sıcak. Sıcakla cilt ısınız artıyor, daha fazla terliyor ve düzenli temizlik ve bakım yapmamanız durumunda cildinizde sivilceler için harika bir alan yaratıyorsunuz. Bu arada kaybettiğiniz sıvı (yani ter) cildin dehidre olup fonksiyonlarını tam yerine getirememesine de vesile. Bu ne mi demek? Yaz aylarında tükettiğiniz sıvı ve su miktarının yanı sıra bu sıvıların niteliğine de dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kahve gibi, vücudunuzdan ekstra su çalan içecekler tüketir ya da şeker oranı yüksek konsantre içecekler içerseniz sivilce oluşma ihtimalini artırırsınız. Size çok basit bir önerimiz var: Su için.

Cildinizi içten besleseniz de yukarıda belirttiğimiz gibi sıcak gibi dış etkenler elinizi kolunuzu bağlayabiliyor. Stres faktörünü de unutmayalım! Cildinizdeki ölü derileri kısa yoldan kurutmak için uygulayacağınız kese gibi fiziksel peelinglerse sivilcelerin durumunu daha da kötüleştirebiliyor. Dememiz o ki, sivilceniz olsun olmasın, cildinize içten ve dıştan nazik yaklaşın. Sakin kalın. Bu sırada, aşağıda sıraladığımız sivilce maskelerini hazırlamak için malzemeleri toparlayabilirsiniz de. Unutmayın,  o sivilceler er ya da geç çıkacak ve sönecekler. Bu sönme sürecini hızlandırmak için kullanabileceğiniz maskelere bir göz atın.

UYARI: Yüzünüze sürmekten kaçınmanız gereken maddeler var. Bu maddelerin, bir şehir efsanesi olarak, sivilceleri  kuruttukları iddia ediliyor. Söz konusu iddia nebze doğru olsa da mutfağınızdaki bazı ürünlerle hazırlayacağınız kürler uzun vadede cilde zarar verebiliyor. Limon, karbonat gibi içeriklerin cildinize olası zararlarını burada kaleme aldık.

Evde Hazırlanabilecek Doğal Sivilce Maskeleri

Zerdeçal ve Bal Maskesi

  • Yarım çay kaşığı zerdeçal
  • 1 tatlı kaşığı bal

Anti enflamasyon özelliğe sahip olan zerdeçal cildin rahatlamasına yardımcı oluyor. Antioksşdanlar bakımından zengin olan bal da, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahip. İkisi karıştığında akneyle savaşabileceğiniz bir maskeye dönüşüyorlar. Cildinizin üzerinde 10 ila 15 dakika bekletmeniz yeterli.

Kil ve Çay Ağacı Maskesi

Evet, akneyle savaşırken yağlardan da faydalanabilirsiniz. Bu yağların başınıysa çağ ağacı yağı çekiyor. Bir avuç kile karıştıracağınız 1-2 damla çağ ağacı yağını cildinizde sebum üretiminin fazla olduğu bölgelere uygulayın, tam kurumadan durulayın.

Aloe Vera ve Yeşil Çay Maskesi

Cildi doğal olarak yatıştırma özelliğine sahip olan aloe vera aynı zamanda enflamasyon karşıtıdır. Yeşil çayla karıştıracağınız aloe vera jelini cildinizde 15 ila 20 dakika bekletin. Aloe vera jelini bitkinin kendisinden elde edecekseniz şu yazımızda bunu nasıl yapmanız gerektiğine detaylıca değindik.

Yulaf Maskesi

 Antioksidan ve antienflamatuvar özellikleriyle cilde iyi gelen yulaf aynı zamanda E Vitamini de içeriyor. Yani, cildi nemlendiriyor da. Suyla kaynatacağınız yulafı lapa haline getirin ve soğumaya bırakın. Hazır olduğunda, cildinizi yatıştıracak bir maske elde etmiş olacaksınız. Ciltte 20-30 dakika bekletmeniz yeterli.

Cadı Fındığı, Gül Suyu ve Kil Maskesi

Cadı fındığı son yıllarda popüleritesi hızla artan cilt dostu bir içerik. Ciltteki fazla yağı minimalize ediyor. Ayrıca antibakteriyel ve enflamasyonun azalmasına da yardımcı. Bir çay kaşığı cadı fındığı toniğini bir avuç kil maskesiyle karıştırın. Eğer cildinize sert geleceğini düşünüyorsanız karışımı yarım çay kaşığı cadı fındığı, yarım çay kaşığı gül suyu şeklinde hazırlayabilirsiniz. Ciltte 15 dakikadan fazla bekletmeyin.

 

 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >