Evde Aloe Vera Maskesi İle Cildini Besle

Aloe vera jelini doğru kullanmaya dikkat edin!

Yıllardır bir aloe veradır gidiyor... Doğanın bize en güzel ve verimli armağanlarından biri olan aloe vera cilde muhteşem etkiler bahşediyor. Kozmetikte, ki özellikle Kore kozmetiğinde yıllardır çoğu ürün formülünde rastladığınız aloe veranın cilde faydalarına bir bakalım. Bu arada söz konusu ürünler genellikle sadece aloe vera jeli olabiliyor, hatta bu jellerin aloe veradan maksimum verim almak için en makul seçenek olduğu söyleniyor. Peki, aloe veranın cilde faydaları neler?

Aloe veranın cilde faydaları neler?

Aloe vera cildi hassasiyetleri ve kızarıklıkları yatıştırıyor, akneli ciltlere harika bir nem desteği yapıyor. Yanık tedavisinde bile kullanıldığı biliniyor ama siz böyle ciltte yüksek travma yaratan durumlarda aloe veradan önce doktorunuzu arayın tabii. 

Akneli ciltler, dedik. Aloe vera yağlandırmadan nem takviyesi sağlıyor; cildin kendini onarmasına ve yenilemesine katkısı var. Ciltte antiviral ve antibakteriyel özellikler de gösteriyor. Bu sebeple evde yapılan dezenfektanlarda da kullanıldığını görmüş olabilirsiniz. 

Gelelim, onu nasıl uygulamanız gerektiğine...

Aloe vera ile cilt bakımının püf noktaları

Evlerde yetişse de her aloe veranın cilt bakımına uygun olmadığının altını çizelim. Cilde uygun olan aloe veranın yaprakları seyrek, soluk yeşil ve yoğun beneklidir. 
Aloe verayı direkt olarak kestiniz ve yüzünüzde gezdirmeye başladınız. Hay aksi, cildiniz kızarmaya ve kaşınmaya mı başladı? Üzgünüz, bu hiç normal değil çünkü aloe verayı yanlış uyguladınız! 

Aloe vera cilde nasıl uygulanır?

 • Peki, diyelim ki kozmetiğe para yatırmak yerine evde kendiniz maske yapmak istiyorsunuz ve yukarıdaki hataya düştünüz; aloe verayı direkt olarak kestiniz ve yüzünüzde gezdirmeye başladınız...
 • Tam bu noktada aloe veranın sanıldığı kadar masum olmadığını, cilde sürerken ince bir işlemden geçmesi gerektiğini hatırlatalım. 
 • Aloe vera her evde kolayca yetişebildiği için yaşam alanlarında çoğunlukla bulunuyor. Ancak bu durum aloe veranın bilinçsizce kullanılmasına neden oluyor.
 • Aloe veranın cilde direkt sürülmeyeceği konusunda burada kocaman bir uyarı yapıyoruz: ALOE VERAYI DİREKT CİLDİNİZE SÜRMEYİN. 
 • Aloe vera lateks adı verilen bir katmanla kaplı ve cildinize sürmeniz gereken jeli de bu lateksin içinde yer alıyor. Eğer lateks cilde değerse (alove verayı kestiğinizde içinden akan o sarı bir sıvı acilde değerse) cildi tahriş edebiliyor. Kullanmanız gereken kısım aloe vera jeli ama onu da çok dikkatli bir şekilde ayırmak gerekiyor.  

Aloe vera maskesi nasıl uygulanır?

 • Aloe vera bitkisinden bir bölüm kesin. Bir kaba dikey şekilde koyun ve jeldeki sıvının bu şekilde kendini akıtmasını bekleyin. Ardından jeli almak için bitkiyi ayırın ve çok derin kesmemek ve latetse değmemek kaydıyla jeli ince bir işçilikle içinden alın.
 • Cildinizi aloe veraya alıştırmak için suyla ya da balla önce seyrelterek kullanabilirsiniz. Birkaç kullanımdan sonra direkt jel uygulayabilirsiniz. Jeli 10 dakikadan uzun süre bekletmemeye dikkat! 
 • Aloe vera jelini maske gibi uygulayabileceğiniz gibi, antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden faydalanmak için temizleme jeli gibi de kullanabilirsiniz. Masaj yaparak cildinize yedirin ve ılık suyla durulayın. 
 • Peki, yüz peeling’i hazırlamaya ne dersiniz? Avucunuza aldığınız jele esmer şeker ekleyin ve dairesel hareketlerle cilde masaj yaparak ölü derilerden kurtulun.  
 • Erkekleri için bir tüyo! Aloe vera cildi tahriş durumunda yatıştırdığı için tıraş sonrasında rahatlatıcı görevi de görebilir. Küçük kesiklerin kendilerini onarmalarına da yardımcı olacaktır. 
 • Sivilcelerinize nokta müdahalede bulunmak için aloe vera jelini çay ağacı yağıyla karıştırabilir ve kulak çubuğunu bu karışıma batırıp aknenin üzerine uygulayabilirsiniz.  

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >