El Dezenfektanı Kullanırken Bunlara Dikkat! #evdekal

Mesela, el dezenfektanını aşırı kullanmak ellerinizi kurutabilir.

Günde kaç defa yüzünüze dokunduğunuzu saydınız mı? 

Çeşitli patojenlere karşı korunmak için el dezenfektanlarını son zamanlarda sıkça kullanıyoruz. Özellikle elzem ihtiyaçlarımızı gidermek için dışarı çıkıp evimize döndüğümüz o kısa süre zarfında. El dezenfektanınız ellerinizdeki bakterileri ve (varsa) virüsleri öldürüyor, evet. Ancak onları ellerinizden silip süpürmüyor. Su ve sabun bu davetsiz misafirlerden kurtulmanız için kesin çözüm. 

Su ve sabun el dezenfektanından neden daha ekili?

Bu sorunun cevabı basit: Sabun virüsleri ve bakterilerin hücre zarını daha hızlı ve kesin şekilde parçalıyor Sabun, virüsteki en zayıf bağ olan iki tabakalı lipitleri yani yağları çözüyor ve virüsü etkisiz hale getiriyor. Ayrıca virüs ellerimizdeki çukurlara tutunduğu için eli 20 saniye boyunca su ve sabunla ovuşturarak yıkamanız onlardan kurtulmanızın en etkili yoludur. Ellerinizi yıkamanın 7 adımını burada anlattık.  

Ellerinizi yıkarken nemlendirici içerikli bir sabun kullanabilirsiniz. Gün boyu defalarca yıkadığınız elleriniz soğuk havanın ya da aşırı sıcakların da etkisiyle nemini kaybedebilir ve kuruyabilir. Ellerin kuruyarak çatlamasını ve sağlıksız görünmesini önlemek için her yıkamada cildinizi besleyen sabunları kullanabilirsiniz. Dove Sıvı Sabun Silk Glow, geliştirilmiş özel formülü ile ellerinizi derinlemesine temizlerken aynı zamanda ellerinizin günlük bakımına destek olur. Dove sıvı sabunun içeriğinde bulunan 1/4 nemlendirici krem, her yıkamada ellerinizi beslemekle kalmaz, cildinize ihtiyacı olan nemi ve esnekliği de geri kazandırır. 

El dezenfektanındaysa durum farklı. Öksürme, hapşırma gibi nedenlerle dışarı atılan mukoza, el dezenfektanındaki etanole karşı koruyucu bariyer oluşturuyor. Mukoza tamamen kuruyana kadar da el dezenfektanınız bir işe yaramıyor. Ayrıca el dezenfektanınız patojenleri çözdükten sonra elleriniz hala kirli oluyor ve yine yıkamanız gerekiyor. 

El dezenfektanı kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

El dezenfektanınızın içinde %65 oranında alkol olması önemli. Aksi takdirde patojenlerle savaşması güç.

Ancak el dezenfektanını aşırı kullanmak (içindeki %65’lik alkol nedeniyle) ciltteki sağlıklı mikrobiyomu tahrip ederek, ellerin kuruyup çatlamasına neden olabiliyor. Bu da, ellerin enfeksiyona açık hale gelmesi demek. Kim böyle bir ortamda ellerinde açık yara ister?
Ellerin kuruyup çatlamaması için ellerinizi düzenli olarak nemlendirin. Ama yukarıda da söylediğimiz üzere, el dezenfektanınız patojenleri çözdükten sonra elleriniz hala kirli oluyor ve yine yıkamanız gerekiyor. Kirli ele nemlendirici sürmek, malum, tercih etmeyeceğimiz bir senaryo.
Ellerinizi dezenfektanladınız, ardından su ve sabunla yıkadınız. Nemlendirme etabında Vaseline Original Nemlendirici Jel’i deneyebilirsiniz. Cildi koruyan ürün, nemi hapsederek mat ve kuru cildin onarılmasına yardımcı olur.
Son olarak, el dezenfektanı kullandıktan sonra tamamen kurumadan gözünüzü ovuşturmamaya, elinizi ağzınıza götürmemeye özen gösterin.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >