Dosya: Güneş Kremi Nasıl Olmalı?

Güneş kremi nasıl seçilir?

Güneş artık tam anlamıyla tepemizde. Gardınızı almanız için size önemli bir hatırlatmamız var... Güneşten tam anlamıyla ‘kaçmanız’ gerektiğine burada değindik. Nedenleri malum… Bahsettiğimiz gibi, UVA ve UVB ışınları cildinizin, dolayısıyla sağlığınızın düşmanlarından. Güneş ışınlarının %90’ının bulutlardan geçebildiğini unutmayın. Makyaj ürünlerinizin içinde SPF bulunsa da, güneş kreminizi uygulamayı ihmal etmeyiniz. 

Güneş Kreminin Cilde Faydaları

Güneş kremi, güneş ışınlarının cildinizi lekelenmelere, kızarıklıklara, güneş yanıklarına, erken yaşlanmaya, kuruluğa ve ileri evrelerde cilt kanserine karşı korumasına yardımcı oluyor. Güneş kremi, düzenli bir temizlikten sonra cildin ihtiyacı olan en elzem bakım ürünü aslında...

Güneş Kremi Faktörü (SPF) Nedir? 

SPF sizi sadece UVB ışınlarından koruyor. UVA ışınlarından da korunmak için hem UVA hem UVB koruyuculu ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Diğer taraftan, yüksek koruma faktörlü ürünler sahte bir algı yaratıyor. SPF 50, SPF 30’dan daha güçlü değildir; sizi yalnızca biraz daha fazla süre korur. SPF düzeyini iki katına çıkarmak da onun cildinizi iki kat fazla korunacağınız anlamına gelmiyor. Buradaki kilit nokta, güneş koruyucu ürününüzü nasıl ve ne sıklıkla kullandığınızda. 

UVA ve UVB Nedir?

Derinin alt tabakalarına etki eden UVA ışını, kapıdan kovsanız bacadan giriyor. Zararları cilt kanserine dek ulaşıyor. Tabii kırışıklık ve diğer yaşlanma belirtileri cildinize verebileceği hasarlar arasında. Derecesi mevsimlere, saate hatta lokasyona göre değişim gösteren UVB ışını ise, güneş yanıklarına yol açıyor ve derinin üst katmanına etki ediyor. Çok fazla güneşlendiğinizde ilk önce kızarırsınız ya; işte bu sürecin sorumlusu UVB ışınları oluyor. UVB ışınlarının etkisi çok farklı parametrelere göre değişiyor. Yaşadığımız ülke, günün hangi saatinde olduğumuz, ortamdaki yansıtıcı yüzeyler, bulunduğumuz ülke gibi...

UVA ve UVB’den Nasıl Korunursunuz?

Cildin tam anlamıyla korunması için hem UVA hem UVB’ye karşı koruyucu güneş kremi tercih etmeniz gerekiyor. 

Güneş Kremi Nasıl Olmalı, Cilde Uygun Güneş Kremi Nasıl Seçilir? 

Güneş kreminizi cildinizin ihtiyaçlarına ve durumuna göre seçmelisiniz. Ancak bunan önce, güneş kreminizi iyi tanımalısınız. Güneş kremleri kimyasal ve fiziksel olmak üzere ikiye ayrılır. Fiziksel koruyucular çinko oksit ya da titanyum oksit içeriyorlar. Bu içerikler güneş ışınlarını yansıtıyor. Genellikle ardında beyaz bir tabaka bırakıyorlar. Bu beyaz izi, güneş ışınlarını yansıtan bir film olarak düşünün. Fiziksel koruyucular cilt tarafından emilmediği için alerjik reaksiyonlara da davetiye çıkarmıyor. Bu sebeple hassas ciltlilere fiziksel koruyucular öneriliyor. Eğer normal ciltliyseniz ve o gün çok makyaj yapacaksanız fiziksel koruyucular ardında beyazlık bıraktıkları için makyajınızı sabote edebilir. 

Kimyasal koruyucularsa, cilt tarafından hemen emilir ve güneş ışınlarını cilde ısı enerjisine dönüştürerek zararlı UV ışınlarını bloke edecek şekilde çalışır. Kimyasal koruyucular cilt altında çalıştığı için hassas ya da alerjik ciltlere önerilmiyor. 

Güneş Kremi Nasıl ve Ne Zaman Sürülür? 

Güneş koruyucunuzu doğru zamanda uyguladığınızdan emin olun. Yani, elinizdeki güneş koruyucunun ömrünün bir yıl olduğunu unutmayın. Yeterince yeni bir güneş kremi sürdüyseniz, kremin etki etme süresi olan 20 dakika boyunca bekleyin ve sonra dışarı çıkın. Her iki saatte bir güneş kreminizi yenileyin. Güneşe maruz kalmadığınızdaysa D Vitamini alamamaktan korkmayın. Gerekli düzeyde D Vitamini almanız için haftada iki ya da üç kez, 10 ila 15 dakika sadece elinizin üzeri bile güneş görse, kafi.

Güneş Kremi ve Nemlendirici nasıl kullanılır?

Nemlendiricinizi temiz cildinize uyguladıktan sonra cildinizin ürünü iyice emmesini bekleyin. Güneş kreminizi nemlendiricinizin ardından uygulayın. Diğer taraftan, nemlendiricinizi ve güneş kreminizi karıştırarak uygulama hatasına düşmeyin. Güneş kreminizin etkisini azaltır, onu bir nevi seyreltirsiniz. Kat kat uygulama yapın. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >