Detoks Zamanı: Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Toksinlerden kurtulduğunuzu ‘hissetmek’ için buhar banyosunu deneyin!

Buhar banyosu nedir?

Evinizde spa etkisi yaratmanın en kestirme yollarından biri de buhar banyosu. Aslında sıcak suyla aldığınız her duşta bir nevi buhar banyosu yapmış oluyorsunuz. Kir ve yağ ile dolan gözenekleri açan buhar banyosu, gözeneklerin içinde yumuşayan artıkların daha kolay temizlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle yağlı ve karma cilde sahip olanların T bölgesinde biriken siyah noktalardan kurtulması için şahane bir yöntemdir. Buhar banyosunu haftada maksimum bir defa, hatta mümkünse iki haftada bir olacak bir rutinde tekrarlamanız doğrudur. 

Hassas ve kuru cilde sahip olanların buhar banyosunu ihtiyaçları oldukça yapmaları doğrudur. Buhar kuru cildin daha da hassaslaşmasına neden olabilir. 

Buhar banyosu nasıl yapılır?

Öncelikle, saçlarınızın toplu olduğundan emin olun; eğildiğinizde gözünüze girmelerini istemezsiniz!

Bir litre suyu kaynatın ve derin bir kaba aktarın. Kaba doğru eğin ve buharın boşa gitmemesi ve cildinize daha etkili nüfuz etmesi için, başınızı bir havluyla kaba hapsedin. Bu şekilde 5-10 bak beklemeniz kafi.

Buhar banyonuz henüz bitmedi.

Buhar banyosu sonrası ne yapılmalı?

Buhar banyosundan sonra yüzüne bir şey sürmeden önce siyah noktalarınızı temizlemeniz hem kolay hem de doğru. Bunun için bir komedon çubuğu ya da siyah. Nokta bandı kullanabilirsiniz. Siyah noktalarınızı temizledikten sonra cildinizi gül suyu ya da farklı bir tonikle silebilirsiniz. Açık gözenekleriniz bu sayede sıkılaşabilir. 


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >