Cildi Koruyarak Kolay Bronzlaşma Yöntemleri

Tatilde eşit ve kolay bronzlaşmak için önerilerimize göz atın.

Bronzlaşmak için bir nevi fırına girdiğinizi unutmayın. ‘Sağlıklı bronzluk’ tabirinin de aslında pek sağlıklı olmadığını da... “Bronzlaşma ne kadar vakit alır?” diye sorarsanız, bunun cevabının cildinizin güneşi toleransına değiştiğini söylemeliyiz. Cildiniz kızarır ya da tahriş olursa güneşlenmeye ara verin. Eşit bir şekilde bronzlaşmak için kendinize beş-altı gün verin. Bu sırada ve öncesinde dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıralıyoruz.

Kolay Bronzlaşmanın Yolları

Öncelikle, kolay bronzlaşmayı ‘hızlı bronzlaşma’ şekilde okumayın. Bir günde bronzlaşmak cildinize yapabileceğiniz en kötü şey olur. Cildinizi bronzlaşmaya hazırlama ve stratejik bronzlaşma kolay ve sağlıklı bronzluk elde etmenize yardımcı olur.

Cildinizi ölü derilerden arındırın.

Cildinizdeki ölü deriler güneş ışınlarının cildinize işlemesinin önünde engel oluşturur. Çok sert olmayan bir yöntemle cildinizi ölü derilerden arındırın. Bunun için kese yerine vücut peeling’i kullanmanızı öneriyoruz. Vücut peeling’i tarifleri ve uygulama yöntemlerini burada kaleme aldık.

Kolay bronzlaştıran yağlardan uzak durun.

Kakao, havuç gibi ‘kolay ve hızlı bronzlaştıran’ doğal yağlar güneş ışınlarını kontrolsüz ve gereğinden fazla çekerek ciltte gereksiz bir travma yaratır. Dilerseniz güneşe çıkmadan önce havuç yiyebilirsiniz. İçindeki karoten sağlıklı bronzlaşmanıza yardımcı olabilir.

Yatmanıza gerek yok!

Güneşin altında uzanıp bronzlaşmayı beklemenize gerek yok. Hareket edin! Voleybol oynayın, yürüyüş yapın...

Güneşte Bronzlaşmak İçin Ne Yapılmalı

Güneş kreminizi bolca sürün.

Güneş koruyucunuz iki parmak kuralına göre uygulamanız gerekiyor. İşaret ve orta parmaklarınıza boydan boya güneş kremi sıkın. Yüzünüze, üst gövdenize, alt gövdenize, sağ üst bacağınıza, sol üst bacağınıza, sağ alt bacağınıza, sol alt bacağınıza ve bacaklarınızın arkasına, sağ kolunuza, sol kolunuza olmak üzere vücudunuzdaki 11 bölgeye güneş kremi uygulayın. Evet, zor ama mümkün olan en az hasarla bronzlaşmak istiyorsanız bu çaba elzem. Güneş kreminizi güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün.

Güneş kreminizi her iki-üç saatte bir yenileyin.

Tabii, “İki saat boyunca güneşlenin.” demiyoruz; gölgeye geçtiğiniz zamanlarda da güneş kreminizi yenilemeniz gerekiyor. Her defasında topikal uygulama yapmaya üşeniyorsanız sprey güneş koruyuculardan kullanabilirsiniz.

Gözlerinizi ve başınızı güneş ışınlarından koruyun.

Gözlerinizi güneşten korumak için güneş gözlüğünüzü takmayı unutmayın. Şapkanızı da...

Doğru saatlerde güneşlenin.

11.00 ve 15.00 saatleri arasında güneşlenmeyin. Kavurucu sıcaktan kaçının. Güneş yanığına davetiye çıkarırsınız. Güneş kreminize de güvenmeyin; hiçbir şey güneşten daha güçlü değildir.

Güneşlenmeyi abartmayın.

Güneşlenirken her iki taraf için de 10-15 dakikalık periyotlar ayırın. 1-2 saat güneşlenmek gibi bir hataya düşmeyin. Her şeyin fazlası zarar; hele güneşin...

Bol bol su için.

Güneşin altında kaybedeceğiniz suyu geri kazanmak için mutlaka su için. Ayrıca deri vücuttaki sudan en son faydalanan organdır. Kendini tamir etmesi ve yenilenmesi için bol suya ihtiyaç duyar. Bronzlaşırken güneş hasarı gören cildin kendini tamir etmesi için su hayati öneme sahiptir.

Bronzlaştıktan sonra cildinizi nemlendirmeyi de unutmayın. Cildi yatıştıran ve nemlendiren aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Serinletir de...

Parfüm ya da deodorant sıkmayın!

Parfüm ya da deodorant cildinizin güneşin altında lekelenmesine neden olabilir.

Güneş Kremi Bronzlaşmayı Önler Mi?

Güneş kremi bronzlaşmayı önlemez. Güneşte kalma sürenizi uzatırken güneş yanığı olmanızın önüne geçerler. Güneş kremi olmadan acısız bir bronzluk elde etmeniz ütopik bir düş.

Denizde Bronzlaşmak İçin Ne Yapılmalı

Aslında denizde bronzlaşmak güneşte bronzlaşmakla aynı. Ancak bu kez işin içine tuzlu su faktörü giriyor. Denizden çıktıktan sonra hemen güneşlenmeniz tuzlu suyun cildinizi yakma ve rahatsız etme ihtimali yüksek. Bu arada tuzlu suyu bir öcü gibi algılamayın; faydalarına burada değiniyoruz.

Diğer taraftan, bunun bir diğer nedeni de denizden çıktıktan sonra güneş kreminizi yenilemenizin gerekmesi. Evet, denize her girişinizde ve çıkışınızda güneş kreminizi yenilemeniz gerekiyor.

Evde Bronzlaşmanın Yolları

Evde bronzlaşmanın yolları da çok farklı değil. Balkonunuzda aynı kuralları gözeterek bronzlaşmanız mümkün. Tabii ‘evde bronzlaşma’ ile yapay yollara başvurmaktan bahsediyorsanız o başka...

Bronzlaştırıcı losyonları, mendilleri ya da spreyleri cildinize uygulayarak bronzluk elde edebilirsiniz. Bu ürünlerin genellikle vücutta unutulması gerekiyor. Kullandıktan sonra duş almanız gerekecektir.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >