Cildi Güneşten Korumanın Yolları

UVA ve UVB’den korunma zamanı.

Güneş kreminizi uygulamadan önce onun gücünü öğrenmek, ilişkinizin daha istikrarlı ve güven içinde ilerlemesine yardımcı olabilir. Güneş koruma ürünlerini etkili kılan şeyin, güneş ışınlarıyla savaşma biçimi olduğunu tahmin edersiniz. Peki, güneş ışınları tam olarak neyiyle savaşıyoruz? Hemen söyleyelim: UVA ve UVB ışınlarıyla.

Güneşin cilde zararları neler?

Evet, D vitamini sentezi için güneşlenmek çok önemli. Ama güneş ışınlarına haddinden fazla maruz kalmak, koruyucu kıyafetler ve güneş koruyucu kremler kullanmamak erken yaşlanmaya, cilt hasarlarına ve hatta cilt kanserine neden oluyor. 

Foto yaşlanmayla deride açık ya da kahverengi lekelenmeler, hafif kırışıklıklar, deride kabalaşma, son aşamalara gelindiğinde deri atrofisi ve ciltteki kolajen, elastik liflerde meydana gelen bozulmalar görülüyor. Böylece cildin yenilenmesi yavaşlıyor; ciltte lekeler, benler ve damarlar belirebiliyor; cildin rengi solarken, güneş gören yerlerde kırışıklar derinleşiyor ve ciltte sarkmalar oluyor. 

Diğer taraftan deri tipinizin açık ya da koyu olması, UV ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde güneş altında bulunmanız, coğrafi konumunuz da oluşabilecek hasarın boyutunda önemli faktörler. 

Güneşten korunmak için neler yapılmalı?

En Az 30 Faktörlü, UVA/ UVB Etkili Güneş Koruması Kullanın

Yüzünüzde ya da vücudunuzda güneş yanıklarıyla yaşamamak için güneş kreminizi sürmeden dışarı çıkmak gibi bir yanılgıya düşmeyin. Kullandığınız güneş kreminin en az 30 SPF’lik (faktörlük) koruyucuya sahip olması önemli. Ayrıca, SPF sizi sadece UVB ışınlarından korur. UVA ışınlarından da korunmak için hem UVA hem UVB koruyuculu ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca güneş kreminizi her iki saatte bir yenileyin. 

Güneş Kreminizi Doğru Uygulayın

Güneş kreminizle nemlendiricinizi ya da fondöteninizi karıştırıp uygulamayın. Bu tarz uygulamalarda güneş koruyucunun etkisini azaltırsınız. Önce güneş kreminizi uygulayın, cildiniz kremi iyice emdikten sonra fondöten sürebilirsiniz. 

Cilt Durumunuza Göre Güneş Koruyucu Seçin

Cildinizin durumu, hassas ya da normal olması gibi, kullanacağınız güneş koruyucu için önemli bir rehber aslında. Eğer hassas cilde sahipseniz cildin alt katmanlarına işlemeyen ve güneş ışınlarını sektiren fiziksel güneş koruyucuları kullanmanız gerekebilir. Fiziksel koruyucular, cilde sürüldükleri anda beyaz bir doku bırakırlar. Eğer normal bir cilde sahipseniz kimyasal koruyuculu güneş kremleri kullanabilirsiniz. Kimyasal koruyucular cilde sürüldüklerinde hiç iz bırakmazlar.  

Gözlük ve Şapka Takın 

Ne kadar güneş kremi uygularsanız uygulayın, gözlerinizi ve başınızın üzerini güneşten korumanız şart. 

Açık Renkli Kıyafetler Giyin

Koyu renkli kıyafetler güneş ışınlarını mıknatıs gibi çeker. Özellikle üst giyiminizi ve şapkanızı açık renkli seçmeniz mantıklı olacaktır.

Güneşlendiğiniz Saate Dikkat Edin

Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 ile 16.00 arası direkt güneş ışığından sakınmak çok önemli.

Bol Su Tüketin 

Cildiniz, vücudunuza giren sudan faydalanan en son organlardan biridir. Terlemeyle farkında olmadan kaybettiğiniz suyu geri kazanmak için bol su tüketmeye gayret edin. Günde 2,5-3 litre su mutlaka içmeye çalışın.


< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >