Bu Kozmetik İçeriklerinden Haberdar Mısınız?

Kozmetik ürünlerinin etiketlerinde sizi ürküten bazı içerikler aslında dostunuz olabilir. Açıklıyoruz.

Son birkaç yılda güzelliğimiz konusunda eskisine nazaran çok daha bilinçli zamanlar geçiriyoruz. Etrafımızda konuşulan konular ve elbette bizim de dahil olduğumuz sohbetler bir yana; sokaklarda her köşe başında açılan yeni kozmetik marketler bizi içer çağırıyor... Biz de giriyor ve alışverişimizi yapıyoruz. Deniyor, memnun kalıyor ya da kalmıyor ve ürünlerle değişik açılarla romantik ilişkiler kuruyoruz. İşte bu noktada, söz konusu ilişkinin seyrini (haliyle az önce bahsi geçen dost sohbetlerinin konusunu da) asıl belirleyen oyuncular, kullandığımız ürünlerdeki içerikler oluyor.

Peki, siz onları ne kadar tanıyorsunuz? Kozmetik markette ürünü elinize aldığınızda gözleriniz etiket üzerinde gezinmeye başlıyor... Evet, C Vitaminine, hyalüronik aside aşinasınız... Bir de, zar zor telaffuz ettiğiniz, gözünüzü korkutan sözcükler var. Aslında onların bazılarından korkmamanız gerekiyor.

Nedenini aşağıda sıralıyoruz: 

Tetrahexyldecyl ascorbate 

C Vitamini. Serbest radikallerle savaşarak cilt yaşlanmasını önlüyor.

Tocopherol

E Vitamini. Nemlendirici krem ve serumlarda rastlanıyor. E Vitamini ayrıca bir antioksidan. Bunu da ‘yaşlanma karşıtı bir içerik’ olarak okuyabilirsiniz.

Caprylic glycerides

Hindistan cevizinden elde edilen caprylic glycerides, aslında bir yağ asidi ve haliyle bir nem ajanı...

Palmitoyl tetrapeptide-7

Vay canına. Tek hamlede okuyabildiniz mi? Bir de şöyle deneyin: Peptit çoğaltıcı. Daha dolgun bir cilt için kolajen üretiminin önemi malumunuz. İşte peptit, kolajen üretimini artırıyor. Palmitoyl tetrapeptide-7 de, peptit üretimini.

Ferulic acid

Herhangi bir içeriğin yerine geçmiyor. Nitekim ondan korkmanız da gerekmiyor. Sizi daha genç göstermek için devreye giriyor.

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >