Bir Parfüm Notası Olarak Pamuk Şeker

Burnunuza tatlı kokular geliyor olmalı.

Pamuk şeker, yalnızca yazılışıyla bile sizi hayal alemine; bir sirke ya da fuara ışınlayabilir. Kendisinin ilk formüle edildiği ve ağızda dağılan o pamuk formuna getirildiği zaman dilimi, 18. yüzyıl. O zamanlar oldukça pahalı; lüks bir deneyim… Herkesin satın alabileceği bir tat sayılmaz. Şimdilerde öyle değil. Hatta kendisini yalnızca gastronomik bir keyif olarak değil, olfaktif olarak, parfümlerin içinde de tadıyoruz.

Pamuk şekerin parfüm formüllerindeki gücü, tat alma duyunuzdakine benziyor: Tatlı. Tabii aslında kendisi için bir çeşit ‘yanık şeker’ de diyebiliriz. Yani, karamalize. Bu da ona tıpkı ismi gibi hafif yanık bir koku da veriyor. Ancak hissettirdiği pozitif duyguları gölgeleyen bir koku değil bu, aksine ona derinlik katıyor. 

Pamuk şeker parfüm formüllerinde genellikle vanilya, kakao, pembe biber ve meyve notalarıyla birlikte rastlıyoruz. Ambroksan gibi laboratuvarda üretilen özel notalar da pamuk şekerin yanına yakışanlardan.

Bu tatlı notanın bir yıldıza dönüştüğü en ünlü parfüm, aynı zamanda tarihin bilinen en popüler afrodizyak parfümlerinden olan Mugler Angel.

Bu arada, pamuk şeker pembesi (mavisinin ve morunun da) son yıllarda saçlarda çokça tercih ediliyor. İlhamlar galeride! 

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >