Argan Yağı Şanını Hakediyor mu?

Argan yağının güzelliğinize olan desteğini keşfediyoruz. Argan yağı nedir, cilde faydaları nelerdir, nasıl sürülür, araştırdık.

Argan yağının güzelliğinize olan desteğini keşfediyoruz. Argan yağı nedir, cilde faydaları nelerdir, nasıl sürülür, araştırdık. 

İlginç bir şekilde, konu argan olduğunda güzellik dünyasının kısmi olarak nevri döndü. Nedeni, aslında cilt bakımından saça ve parfüme geçen trendlerin bu kez satan cilt bakımına geçmesiydi. Argan yağıyla hepimiz ilk başlarda saça olan kibar yaklaşımı sayesinde tanıştık. Peki neydi argan yağını bu kadar özel kılan? 

Argan yağı neden bu kadar ünlü?

Argan yağının bu kadar özel olmasının nedenlerinden biri, egzotikliği. Fas’ta köklenen arganio spinosa adındaki ağacın ceviz çekirdeklerinden elde edilen argan yağı haliyle kolay kolay elde edilemiyor. Bu yağ saç ve cilt olmak üzere çok yönlü kullanılabiliyor.

Argan yağının cilde faydaları neler?

Gelelim argan yağının cilt bakımında neden bu kadar fırtınalar estirdiğine...  Bu konuyu madde madde anlatmak en doğrusu. 

Güle güle ince çizgiler...

Argan yağı her şeyden önce muhteşem bir antioksidan deposu. Yaşlanma karşıtı etkilere sahip. 

Neme doyuruyor

Ayrıca içerdiği  E Vitamini, linoleik asitleri ve omega yağ asitleriyle cildi derinlemesine nemlendiriyor. 

Güneşten koruyor

Bildiğiniz gibi Fas oldukça güneşli bir iklime sahip. Faslı kadınların güneşten korunma ve güneşin etkilerini mininalize etmedeki silahlarından biri de argan yağı. Argan yağı cilt üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturduğu gibi, yanık hasarını da hafifletiyor. 

Sivilce mi?

Ciltteki sebum dengesini hizaya soktuğu için aknelerin canını sıkabiliyor. Ayrıca, enflamasyon kaynaklı cilt problemlerine karşı da etkili. 

Çatlak izlerine de bir elveda alalım...

Argan yağı E Vitaminiyle cilt elastikiyetini artırıyor. Sabah akşam uygulandığında çatak görünümünü azalttığı biliniyor. 

Argan yağı cilde nasıl sürülür? 

  1. Yaşlanma karşıtı ve nemlendirici etkilerinden faydalanmak için argan yağını cildinize serum şeklinde uygulayabilirsiniz. 

  2. Su bazlı bir nemlendiriciyle karıştırıp maske şeklinde de uygulamanız mümkün. 

  3. Konu makyaj olduğunda, argan yağı harika bir seyreltici olabilir. Mesela elinizin üzerinde, fondöteninize bir damla karıştırıp hem doğal dağılacak hem de nemlendirici bir kıvam yaratabilirsiniz. 
     
  4. Makyajınızı temizlerken kullanabilirsiniz. Cildinizi tahriş etmeden, formüllerin hızlıca çıkmasına yardımcı olacaktır. 
     
  5. Vücudunuzu nemlendirmede kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında kuruyan bacaklarınız ve elleriniz için argan yağlı kremler birebir!

< ÖNCEKİ HABER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
SONRAKİ HABER >